andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

What is the measurement of living human beings for the purpose of of the classification and comparison of human races?
How do u solve this
Could someone please help me answer this math question
Which of the following is an example of an aerobic activity that improves cardiovascular endurance? a. Step aerobics b. Weight lifting c. Yoga d. Breathing exer
Can y’all help me please
what is the value of p in the equation P to the third power equals 8
In an assembly operation at a furniture factory, six employees assembled an average of 900 standard dining chairs per 5-day week. what is the labor productivity
What is the quotient of 6,484 ÷ 24? 270 R 4 270 R 8 285 R 4 285 R 8
How much time needs to pass for an ar account to be considered delinquent?
When a cognitive function relies on one cerebral hemisphere more than the other, this phenomenon is known as?