jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

What's 1,537x242 SHOW UR WORK PLEASE!!!
which is an example of how ecosystems on earth affect each other
A fern grows sporangia under its fronds. What is the next step in its life cycle?
What is the inequality for the question 3x-2<10
Calculate the average speed of a gazelle that runs 140 meters in 5.0 seconds.
Which trophic level does yellowfin tuna fill in a food chain
ronald states that number 1/11 is not rational because, when converted into a decimal, it does not terminate. nathaniel says it is rational because it is fracti
isaiash puts a 10 gram weight on a pan balance. how many 1gram weights does he need to balance the scale?
What are discretionary calories
Which sentence has a misplaced adjective phrase? a. The antique chair in the dining room is creaky. b. The old antique shops along Main Street are fun to expl