awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP, WILL REWARD BRAINLIEST. THANK YOUUU
Write the slope-intercept form of the given line. Include your work in your final answer. Type your answer in the box provided or use the upload option to submi
Describe the weather factors that are important in determining where plants and animals can exist in an area.
what is the volume in milliliter(ml) of 250 cm ^3 beaker
What are SIMILARITIES between facilitated diffusion and simple diffusion. Select multiply choices that apply WILL REWARD ASAP A Both are processes of molecules
1. Why does everyone need to work?​
PLEASEE HELP! What is one of Dr. King's purposes in his "I Have a Dream" speech?to inspire people to take action to fulfill the nation's principlesto inform peo
“Comrades!” he cried. “You do not imagine, I hope, that we pigs are doing this in a spirit of selfishness and privilege? Many of us actually dislike milk and ap
What does the cellular respiration in the mitochondrion require?
How do I find the angle of something