longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

what are the measures taken by counties to takle tropical storms
What is the proper or customary behavior in your work environment?
Combining two or more segments of the industry to deliver the best care, at the most cost-effective rate, in the best setting refers to a/an A. preferred p
N Squared - N = 90 N =?
At constant pressure, the volume of a fixed mass of gas and its kelvin temperature are said to be a. directly related. b. inversely related. c. unrelated. d.
what is not the power of the president
the writers of the const
one third of the square root of which number is 0.001
dr un grupo de alumnos 4/6 van a participar en un concurso de danza. la mitad de ellos presentará una danza folclórica y ka otra mitad, una pieza de danza clási
can someone please help me out