hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following BEST describes what rhetoric is? 1. the art of telling stories 2. the art of selling something they don't want 3. the art of persuading p
What happens when gasoline is used to power a vehicle?
During the 1920s, how did credit card debt play a role in causing the Great Depression?
What is 72,546 in word form
Express the statement below as a fraction in lowest term 80% of American are home owners.
What hormone causes drowsiness?
Which of the following BEST describes what rhetoric is? 1. the art of telling stories 2. the art of selling something they don't want 3. the art of persuading p
In "The Tall Woman and Her Short Husband," which of the following best describes how most of the residents in Unity Mansions felt about Mrs. Tall and Mr. Short
the layers of earth that accounts for almost 1/2 of the planet
Help Please Why does Cassie want to tell Mama about rejecting the books before Miss Crocker tells her? A. Cassie wants to tell Mama how Miss Crocker whip