Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

mult step equation 63=-3(1-2n)
Why did the anti-federalist demand that the bill of rights be added to the U.S. constitution
What is the theme or underlying message of mallam sile?
Suppose 90 out of 120 people said they like to work out and 5 out of every 18 of the people who like to work out have a gym membership. At the same rates, in a
What is 25 divided by 1280
To what extent did Germany threaten American people, territory, and interest?
Use a transformation to solve the equation. d – (–17) = –14 A.d = –31 B.d = –3 C.d = 3 D.d = 31
What were three things Japanese "borrowed" from Korea and China?
Write 176 out of 800 as a percentage
What organisms release stores energy from organic compounds through cellular respiration?