idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

The authors of the US Constitution included which two features as ways to limit the power of any one person in the government
What two numbers have a product of 48 and, when the larger number is divided by the smaller, a quotient of 3?
PLS HELLPPP thank u
curtis school holds 1680 indivuals total the student to teacher ratio is 15 to one. how mant teachers is at his school
What did Pontiac lead a rebellion against? the British takeover of French lands the colonists’ plan to end settlement in the west the economic profits from the
Is 122/48 in its simplest form or is it’s simplest form 61/24?
Please help me yall :(
PLEASE HELP ASAP ILL GIVE 11 points
Which of the following statements is NOT TRUE about viruses? A. They contain pathogens that cause diseases B. Viruses spread by different vectors. C. They are s
Nerissa has 5 pink bows, 1 blue bow, and 4 purple bows in a box. She well randomly chose 1 bow from the box what is the probability nerissa will chose a purple