x999x x999x
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

24 loavs of bread cost $48. how much does 10 loaves cost

Respuesta :

tayloosinp4rkce
tayloosinp4rkce tayloosinp4rkce
  • 01-03-2018
let x =1 loave of bread 's cost

x=48÷24
=2
10 loaves cost
=10x
=10(2)
=20
Answer Link

Otras preguntas

How are ratios used in everyday life?
true or false, Mendel discovered predictable patterns in the inheritance of traits ?
____________ is the act or process of explaining the meaning of something. a. Nonverbal communication b. Verbal communication c. Observation d. Interpretation
The term Aryan originally referred to a people group in what region?
Which event led most directly to a decline in the political power of ancient Greek city-states in the Mediterranean Sea? A. Fighting between city-states led to
People will typically report that they are dreaming if they are awakened: a. before they reach the REM sleep stage. b. during the REM sleep stage. c. after they
A submarine dives to a depth of 54.6 meters below the surface of the water in 4 minutes. What integer represents the constant rate the submarine travels per mi
what are the sides lengths of the rectangle perimeter 40in
Three times the square of a number if five less than sixteen times the number. What is the number?
explain how to find 40×50 using mental math