leivabrigalia
leivabrigalia leivabrigalia
  • 01-02-2018
  • Mathematics
contestada

It takes 1 cup of water to cook 1 cup of rice. If kaitlyn is making 4 cups of rice, how many ounces of water does she need?

Respuesta :

reginamcgee39ov41i8
reginamcgee39ov41i8 reginamcgee39ov41i8
  • 01-02-2018
There is eight ounces in one cup. And she needs 4 cups of water. Eight times 4 equals 32. She needs 32 ounces of water
Answer Link

Otras preguntas

other worlds unit test unit 4 lesson 9 9a answers
Dani's estimate for the cost of tiling her bathroom floor is $50 plus $3 per square foot. Write a linear equation showing the total cost.
Daniel deposite Rs 20,00,000 in a bank at 6.25% p.a. interest rate . After how many years he will receive Rs. 31, 250 as interest????
Is the equation a linear function or nonlinear function?
Dani's estimate for the cost of tiling her bathroom floor is $50 plus $3 per square foot. Write a linear equation showing the total cost.
A city has a 5% sales tax. A book costs 32.55 after tax. How much did he cost before tax? Please include the correct answer and an explanation.
PLEASE HELPI GIVE 20 POINTS
Simplify: 8x - 6(5x + 6)
Which of the following is not a kind of electromagnetic wave? A. Water waves B. Microwaves C. Radar D. Radio and television waves
________ is where a firm sells two or more products as one. A. Bundling B. Predatory pricing C. Tying sales D. price discrimination