ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

What aspect of the Columbian Exchange is considered by many to have made possible the European conquest and colonization of the Americas? I'm thinking it's dise
what is the lowest common denominator of 20 and 24
Can anyone please help with this question
simplify the equation (-4)(3)(-1)(-2)
Most management problems can be prevented by carefully defining the areas of:
Marita orders 12 yards of material to make banners. If she needs 1 foot of fabric for each banner, how many banners can she make?
to what class of minerals do gold silver and copper belong
Mai spends 7 3/5 hours in school each day.. Her lunch period is 1/2 hour long, and she spends a total of 7/10 hour switching rooms between classes. The rest of
What happened as a result of the Frankfurt Assembly?
Which of the following types of government follows religious laws and leaders? oligarchy democracy theocracy dictatorship