2sweetheartj27 2sweetheartj27
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

Number 7 plz. Grade 7 Math. Pre algebra

Number 7 plz Grade 7 Math Pre algebra class=

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-11-2017
The price up to 20% was
120*40/100=48 $

The cost down by 20% is:
48*80/100=3840/100=38,4 $

38,40=40*x/100
x=38,4*100/40=3840/40=96 %



Answer Link

Otras preguntas

Because the majority of the evening cable TV programs available dealt with violence and sex, the parents decided that the programs were for the children to watc
If (3+y)/y=7, then y= Please help :)
what religion did mansa musa of mali help spread
John Sells Hamburgers For $3 Each and cheeseburgers for $3.50 each. One afternoon, he sells a total of 24 burgers for $79. How Many hamburgers did he sell?
what is the negative of -1/3 and why??
If a > 0 and b < 0, then which of the following must be true. ab > 0 a + b < 0 a - b > 0 a + b > 0 b - a > 0
If the sun ran out of energy what would happen to the energy resources on earth
Why did the goverment ration goods for people to buy?
three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?
Select the simplified expression for 8(x - 4) - 4(x - 3) + 7x. 11x + 4411x - 711x - 4411x - 20