labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

if the score is 90% and the total is 70 what is the number correct ?
Nick bought a video game for $55, which was 20% off the original price. what was the original price?
John Sells Hamburgers For $3 Each and cheeseburgers for $3.50 each. One afternoon, he sells a total of 24 burgers for $79. How Many hamburgers did he sell?
what group was successful in achieving its goals at the congress of vienna , nationalists conservatists liberals or anarchists?
In the book: A Wrinkle in timeWhat advice, which was given by Mrs. Who, does Charles Wallace forget to follow?A.Only fools are afraid.B.Go off on your own when
Which sentence correctly forms the plural of the letter R? A. Three R's make up her initials.
The ratio of Sam age to Hanks is 5 to 3. If the sum of their ages is 24, how old is Hank?
what is greater 0.7 or 7/9?
Ratio equal to the ratio given 12:7
An astronaut who weighs 126lb on Earth weighs only21lb on the moon. How much would a person who weights 31lb on the moon weigh on Earth?