kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE DUE AT FIVE A family on vacation took a road trip to Florida. Use the table to determine whether an equation in the form y = kx can be written for
what is twenty and thirty one hundreths in expanded form and in standard form
Which letter best represents wavelength D. B. C. A.
A + B/ C = D, Solve for B
After exercising, Cayde realized his body temperature, rose significantly, along with other systems increasing. Would you say his body is in or out of homeostas
Joanie is trying to collaborate with the families of the children in her class regarding the children’s total screen time in a day since it is important to look
how many hours is in 4%
Help please I need the answer
Mark observes that when his father throws a basketball, it bounces higher than when Mark throws the same ball. He wonders, "Is this because my dad is much talle
(-6,-4) and is parallel to the line x+6y=12