sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Calculate the speed of a swimmer who swims exactly 140 meters in 70 seconds
What is I love you in France???
Complete each sentence with the correct choice. 1. Sophie y Charlie su comida en el restaurante. 2. El mesero la comida 3. Gustavo los tamales de pollo. 4. Los
HIPAA protects a category of information known as protected health information (PHI). PHI covered under HIPAA includes: A. Identifiable health information that
What is the best way to evaluate your posture? Visit a healthcare professional. Ask a friend to evaluate you. Stand in front of a three-way mirror. Line your ba
Please help I need this done by tomorrow Thank you
Leah ran 6 block north then back 4 block south
A honey bee’s length measures 1 cm. Express this measurement in meters. Explain your thinking. Include an equation with an exponent in your explanation.
What’d does market value of a good or service mean?
The barometer of a mountain hiker reads 750 mbars at the beginning of a hiking trip and 650 mbars at the end. Neglecting the effect of altitude on local gravita