ZoZeebo3929
ZoZeebo3929 ZoZeebo3929
  • 01-05-2015
  • Mathematics
contestada

Emily buys a toaster during the sale for 10% off. If Ellen pays $36, what was the original price?

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 01-05-2015
40 dollars
10% off of 40.00 is 4 dollars,
40-4=36
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of a line that is perpendicular to a line whose equation is -2y=3x+7 Enter your answer in the box.
Which line is parallel to the line y=1/5x-1 and passes through the point (-10,-3)
Identify the value of x and the length of each chord. HELP ASAP!!
Ice cream beans are selling for $10 per pound and durians are selling for $9 per pound. If the market sold a total of $196 worth of durians and ice cream beans
What is the are of base?
PLEASE HELP ASAP!!! I NEED THIS TOMORROW!!! You have to look for division problems, I have already found 19, and I need 20. PLEASE FIND THE LAST ONE!!!!!
Read this section of the text: As you might imagine, catching flying insects requires a great deal of agility and speed. What does agility mean in this senten
Peter knows that pentagon DEFGH has 5 congruent sides. How can he determine if the pentagon,has 5 congruent angles without measuring?
3 tons of compost cost $8,280.00. What is the price per pound?
Which statement describes what these four powers have in common?