estefanyrivera1234 estefanyrivera1234
  • 05-04-2017
  • Mathematics
contestada

a 12 oz bag of toll house chocolate chips costs $3.60 a 20 oz bag of Hershey chocolate chips costs $4.40 which size is better buy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 05-04-2017
3.60/12=.3
4.4/20=.22 
Therefore the toll house chocolate chips is a better buy
Answer Link
Аноним Аноним
  • 05-04-2017
The 20 oz bag of Hershey chocolate chip that costs $4.40.  Per oz it is $0.22. The 12 oz bag that costs $3.60 costs $0.30.

Hope that helps! 

Answer Link

Otras preguntas

I need help with (-2)^5 + (-5)^2
5000 is 1/10 of what
How to find the quotient for 10/5
For the fair the organizers ordered 32 rolls of tickets each roll of tickets has 100 tickets how many tickets were ordered in all?
What is 5000 one tenth of?
Two trains leave the station at the same time, one heading East and the other heading West. The westbound train is going 60mph. The eastbound train is going 80m
8 times 51 show your work
what does alignment mean in dance?
To select a file to move in the Computer window, you should ____ the file.
is 8/5 rational or irrational?