makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

What are two main reasons that made Martin Luther King Jrs " I Have A Dream " speech so successful?
which nation produces most of the worlds cork
What are the benefits and problems of pedigrees?
A grocery store sells peanuts in bulk foods. The price for 5 lb of peanuts is $8.00. Brian said, “The ratio of dollars to pounds of peanuts is 8:5. That is $1.6
Steve drove at a constant rate to the beach for a vacation. In the equation below, t is the time in hours it took Steve to drive to the beach. 62t = 310
The 13th, 14th, and 15th amendments were known as what
a non fictional news article should have a voice?
What is simile and metaphor
What technology is involved in gathering or using fossil fuel
What did Mexico's failing economy lead to?