Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

used tiles to find all the factors of the product record the array on grid paper and write the factors shown
Small rocks weather more quickly than large rocks because, compared to their volume, the surface area of small rocks is
what is the sum of 3y + 56 when y=74
Someone who has poor body composition resulting from excess weight is most likely to experience which disease
write about a natural desaster
n example of a touch sensitive plant is the: A : geranium B : fern C : bladder-wort D : rose PLEASE HELP
what are some advantages of isolationism
Stereotype threat is more likely to affect those who are high achievers because high achievers are __________ than low achievers. A. more likely to care about p
How do the sentence structure and punctuation in both poems help create meaning? for the narrow in the grass and the black snacke
The amount of matter refers to which property of matter? density volume mass weight