piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP 25 PTS + BRAINLIEST TO RIGHT/BEST ANSWER
HELP WITH THIS QUESTION PLEASE!!
A gas has a volume of 590 mL at a temperature of -55.0°C what volume will the gas occupy at 30.0°C? Show your work.
need help.....................................
What motivated Chavez to organize, and how do these experiences compare with other minorities and their struggle for civil rights?
The stream of water from a fountain follows a parabolic path. The stream reaches a maximum height of 7 feet, represented by a vertex of (4,7) , and lands 8 feet
In the important industrial process for producing ammonia (the Haber Process), the overall reaction is: N2(g) + 3H2(g) → 2NH3(g) + 100.4 kJ A yield of NH3 of a
if you are picking a number between 1 and 20 what is the probability that you will pick an even number or a multiple of three
Stacia need 39 diamonds for every 3 chandeliers how many diamonds does she need for 4 and 10 chandeliers
Given the exponential function A (x)= P(1+r)^2 what value will or make the function of decay function