ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

How to find an equivalent fraction of 36/48 with numerator 9
Help I'm still stuck Imagine you are teaching a fifth-grader about health. Write a paragraph for the fifth grader that explains why effective communication is
(1) Reality show producers who give their "actors” scripts are not being unethical because everyone knows that the shows are scripted. (2) In the past few year
An earthquake originating at which location would have the least impact on society?
In the problem 4 × 12 = 48, which numbers are the factors?       A. 4 and 12  B. 12 and 48  C. 4, 12, and 48  D. 4 and 48 ​
An APS-size sensor will cause a(n) ___ effect on the focal length of telephoto lenses.
The case of Late Corporation of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints v. United States did all of the following except: A:Dissolved the Church as a le
Where do we see amendment 1 today
Which line from the story contains dialect?
What is the techinical term for hungry?