a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Stephon is writing an essay that compares and contrasts characters from two different texts. The two characters he is comparing and contrasting are Manjiro from
Hello Answer this Question
a/ab-bsquare + b/ab-asquare?​
which of the following accurately describes the relationship between the lungs trachea and alveoli in the respiratory system. A. They work together to transport
i need help with this so try to help me out please
Multiplying polynomials
Justin says that if the diameter of any circle is 15 feet then its radius must 10 be 7.5 feet. Is Justin correct?
Help ASAP!! For brainiest! 5.1.2 Exam: Semester Exam The Impressionists, a group of French painters from the 1800s, are famous for rebelling against the artisti
During which season does the rabbit population increase most rapidly? A. Spring B. Summer C. Fall D. Winter
I need help with this guys and step by step solution.