willownotfound
willownotfound willownotfound
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

the price for bulk pretzels is $3 for 4 pounds. how many pounds of pretzels can you buy for a dollar?

Respuesta :

fluffycorgi81
fluffycorgi81 fluffycorgi81
  • 04-05-2022

Answer: 1.33 pounds

Step-by-step explanation:

Set up a proportion. 3/4 = 1/x. To solve, cross multiply and divide. 1*4 = 4. 4/3 = 1.33.

Answer Link
joemama7492Ru joemama7492Ru
  • 04-05-2022
1.33 pounds hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

List all integers between -0.6 and 4.17 THANK U
If f(x) is 4x-3 what is (f^-1of) (10)
Six popular brands of tea are to be used in a blind taste study for consumer recognition. If three distinct brands are chosen from the six, and if the consumer
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
You shoot an arrow set a target. The parabolic path of the arrow passes through the points shown in table. X. Y 30. 6 60. 7 100. 4 A. Find a quadratic function
which of the following expressions does not equal: the sixth root of 81x^4y^8 a. (3xy^2)^2/3 b. (3x)^2/3y^4/3 c. (3x^2y^4)^1/3 d. cube root of 9x^2y^4
You would expect a phosphorous-chlorine bond to be 1. nonpolar, with the neither end having a partial charge. 2. polar, with neither end having a partial charge
When MgCO3(s) is strongly heated, it produces solid MgO as gaseous CO2 is driven off.Does the oxidation number of carbon change upon the formation of CO2?
which type of gas is filled in lays pack and why?
what does como eres tu mean in spanish?