thedumpgirlchavelle
thedumpgirlchavelle thedumpgirlchavelle
  • 02-05-2022
  • Mathematics
contestada

Mr Ahmad bought 2 fans and 3 table lamps for $540. Each fan cost 3 times as much as a table lamp. (a) Find the cost of each table lamp. (b) Find the cost of each fan.​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 02-05-2022

Answer:

(a) $60

(b) $180

Step-by-step explanation:

Let the price of 1 table lamp be t.

Then the price of a fan is 3t.

2(3t) + 3t = 540

6t + 3t = 540

9t = 540

t = 60

A table lamp costs $60.

3($60) = $180

A fan costs $180.

Answer Link

Otras preguntas

-8 (4 - 4a) -2 = 222
Which equation is equivalent to -2(x+4)-(3x+8)
Godden and Baddeley found that if you study on land, you do better when tested on land, and if you study underwater, you do better when tested underwater. This
Which expressions are equivalent to 5(-2k-3)+2k Choose all answers that apply: (Choice A) A (-5*3)-8k (Choice B) B -15 (Choice C) C None of the above
3 boxes for 15cupcakes unit rate as a fraction please.
Do bats use high pitch sounds
Back at school, a bully named Derrick Dunne used to torment Stanley. The teachers never took Stanley’s complaints seriously, because Derrick was so much smaller
Which is more, 5 meters or 500 centimeters
When a movie is released to theaters, production companies monitor revenues from individual cities for that movie on its release date. Below is a scatter plot t
Match them to its definition. pls help