777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Help please. I have the answer but I don't understand how to get there!
how do I solve it I’ve been struggling for a little bit for mow
HELP ME PLEASE!!!Which triangle is triangle ABC similar to and why?Options:1. Triangle ABC is similar to triangle GHI by AA Similarity Postulate.2. Triangle ABC
Hexaco Corporation exchanged a piece of land that was being held for investment purposes for an oil rig that it will use in its drilling operations. The land h
A man spent two third of his monthly wages on his car and one quarter on food. If he spent N5500 altogether, how much does he earn in a month? ​
A three-digit positive integer n has the property that when 2024 is divided by n, the remainder is 4. What is the sum of all such three-digit positive integer n
Solve the absolute value equation for x. |4 - 2x| + 6 = 18 Enter your answers in the blanks in order from least to greatest. x = first answer or second ans
pls answer this I'm stuck on it
what were the long term causes of the war of independence
Assume you found that the following quotation for a T-Bill in an issue of local newspaper. Maturity Days to Mat Bid Ask Change Ask Yield 11/14/91 170 5.57 5.55