Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

what are some physical changes that occur at school? at home ? in nature ?
System of equations x-y-2z=4, -x+2y+z=1, x+y-3z=11. Solve by elimination
How do I write 4.76325 as a fraction?
What fraction is closest to 3/4? 2/3 3/5 7/10 13/20 Show your working please
How do you write 1.075 in 2 other forms?
Questions 1. Calculate the molar mass of an element. 2. Calculate the molar mass of a compound. 3. How do you determine the number of protons, electrons and neu
Consider the following statement. Fourteen more than 12 times the number equals 37 less than 11 times a number. a. Write an equation to represent the statement.
How did the Turks come to topple the Byzantine empire?
how can you tell the difference between additive comparison and multiplication comparison
write the rate 1/7 inch ----------------- as a unit rate 1/14 minute