im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Who makes federal laws?
During the Cold War, what was the main concern of the United States?
What happened at the Constitutional Convention?
Find the GCF of each set of trinomials 60x^2y^2 , 35xz^3
We elect a U.S. Representative for how many years?
If both the President and the Vice President can no longer serve, who becomes President?
Which of the following does a business setting call for? formal language avoiding slang a detached tone professionalism all of the above all of the above except
a horse moves a sleigh 1.00 kilometers by applying a horizontal 2000 Newton force on its harness for 45 minutes. what is the power of the horse?
is the planet Uranus surface rocky or flat?
How old do citizens have to be to vote for President?