jahthemathmaster jahthemathmaster
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Alex buys 5 pounds of
fruit for $35. How much
does one pound of fruit
cost?

Respuesta :

therealbooette
therealbooette therealbooette
  • 04-02-2022
$7 per pound



$35 divided by 5 = $7


Answer Link

Otras preguntas

What is the best Echo and the Bunnymen song that you know?
Pollen is one celled, or unicellular. It is used for reproduction in many types of plants. The bee is collecting nectar and, while doing that, is transferring t
Which of the following is an example of assimilation? A. Nadie changes her name to Nancy so her name sounds more American. B. Ichiro visits the country where hi
The greatest extent of membrane-bound compartmentalization occurs in Group of answer choices archeaa bacteria eukaryotes viruses
Five friends decided to get together to bake cookies for a fundraiser. In total, they baked 144 cookies and packaged them in dozens. How many packages of cookie
1. Have they flown him to Turkey?2. They are holding a party.3. Did he do the work?4. She will invite them​
Answers please quickkkk
Question 3 of 5 The Gateway Arch, also known as the St. Louis Arch, is an important American monument and a tribute to the American pioneer spirit. The monument
what is the inverse of the function f(x) = x + 3​
Pollen is one-celled, or unicellular. It is used for reproduction in many types of plants. The bee is collecting nectar and, while doing that is transferring th