marilynirving19
marilynirving19 marilynirving19
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of a certain kind of fruit cost 96 cents, how much does 1 pound cost? OTT"​

Respuesta :

kiannotti911
kiannotti911 kiannotti911
  • 04-02-2022
The answer would be 16 because 96 divided by 6 =16
Answer Link

Otras preguntas

A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 2 pounds of trail mix and 3 pounds of jelly beans, the total cost is 13. For 4 pounds of trail mix an
What stage of mitosis is shown?
Identify the characteristics of dietitians and personal trainers.(conduct seminars) (pass a national exam) (teach strength and stretching exercises)(require a b
what is 1/3 divided by 1/9​
where does one find the power of the president?​
50 points! What are answers
What was a negative outcome of the Civil War?
Which unit is used for measuring atomic mass? A. atomic mole B. grams/mole C. grams D. atomic mass unit E. atomic mass weight
Analyze the data set below. Which of the following statements are true? Select all that apply.
Whose interests should have the most influence on decisions at successful firms?