Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Dis wants to improve her_______ her creative writing teacher suggests that she read genres of books that she usually finds full Options Concentration Grammar s
What is a reflection image of P (0, 0) after two reflections, first across X= -3 and then cross Y= -3?
The sum of the degree measures of any triangle is 180. In a particular isosceles triangle the degree measure of the vertex angle is 112. Find the measure of eac
HARDEST MATH QUESTION OF ALL TIME
Charles would like to visit a specific page on the World Wide Web. How should he do it? Enter the address in a search engine click on the address bar, type the
As you climb a mountain, you can expect the air temperature to decrease by 6.5 degrees C for every 1000 meters you ascend. This is called the standard (average)
answer these questions:
the term hassles refers to
Parents can pass on chromosomes to their children that are different than their own when the new gene combinations are created by
Can someone give an explanation.