hannagamerplayz21
hannagamerplayz21 hannagamerplayz21
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Henry bought 3 tacos for $5, at this rate how much would he spend for 8 tacos?

Respuesta :

apbasile100 apbasile100
  • 04-01-2022
$13.33

Explanation: divide the 5 dollars by 3 to find out how much each taco cost. Then multiply that by 8 to get 13.33
Answer Link

Otras preguntas

A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
what are nutrients the Venus flytrap use and need
Identify the reagents a-i that you would use to accomplish each of the following transformations. a) CH₃CH₂OH a→ CH₃COOH b) C₆H₆ b→ C₆H₅Cl c) CH₃CH₂COOH c→ CH₃C
If m = rxf, then what will be the value of m*r? A) r²x B) rf C) r²xf D) m
Find the x and y intercepts y=6x+12
Which of the following may explain the difference in interpretation of historical events, especially if the historians are from different cultures? 1) The level
"How have women contributed to the field of space exploration?"
Which of the following is a temperature of 104 f converted to Celsius?
Candice’s first job was at the grocery store making deli food. While in culinary school, she worked part time in a restaurant kitchen, and after finishing schoo
Brian is creating an arrow out of construction paper. The arrow will have the dimensions shown below. How many square cm is Brian's arrow? 4 cm 2 cm 2 cm 22 cm