lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

It costs $25.25 for a ticket to the annual garlic festival. If Shelby wants to go with three of her friends, howmuch money they need for the tickets?1. $50.502.
Which lines from The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian support the idea that Junior is insecure about his name?
guess the song plsssss Yeah I don't wanna fall asleep I don't wanna pass away
I have Spanish homework. Can you help, or correct my answers.
A J-curve of population size identifies a. a decreasing population b. linear growth c. a constant population size d. a population at carrying capacity e. expone
If triangle ABC defined by the coordinates A(1,1), B(9,1), C(1,9) is dilated by a scale factor of 1/2
What is the solution to the equation? 13-+x= x--67 x=-621 X= 20 x =21
P=-462 +66 - 9 Q = 762 – 26 – 5
Why will a change in velocity have a greater affect on KE than a change in mass?
What was the general idea of pandoras box?