aaronvanovermeeren
aaronvanovermeeren aaronvanovermeeren
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah had a party and ordered pizzas for everyone to share. If she bought 5 pizzas for $62.50, how much did each pizza cost? (20 Points) $12.50 $312.50 $13.50 $15.62
PLS HELP

Respuesta :

SkyWomanAnn SkyWomanAnn
  • 02-12-2021

Answer:

Option A: $12.50

Step-by-step explanation:

equation being: 62.50/5=12.5

62.50 (total cost of the pizza's) / 5 (total amount of pizza's) = 12.5

otherwise, known as: $12.50

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

2x + y = 2 3x - 2y = -11 elimination
you have been appointed to health education team at your school. your job is to develop the criteria for the health information that another member of the team
Which equation represents the vertical line shown on the graph?
Write an equation in​ point-slope form of the line that passes through the given point and with the given slope m. (-2 ,1) ; M= 5
Plzzzzzz im not lying i really need help plz y'all
What are things governments can do to prevent more deaths?
Think about your life, what you’ve been taught, where you’ve been raised and the values that have been instilled in you. Think about the beliefs and principles
Hey ur points here lol
The table shows the linear relationship between the number of hours Francis worked, x, and the amount of money Francis earned, y.
Please help! What kind of energy is produce by filament light?