jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

if you have a rectangle and the width of the rectangle is 254 what is the perimeter?
what is 30% of ( ) equals 60, find the missing number. ALso if possible please provide your strategy for finding this awnser so I can use it in the future, i
Why don't scientists use common names to identify organisms?
True or False? The line "Fainting I follow, I leave off therefore" contains both a caesura and alliteration.
how to simplify (5x²y³)²
How are fossils of extinct organisms included in branching diagrams
which transformation preserves similarity between the preimage and image, but does not preserve congruence
Tamala had a bad day because she forgot her wallet keys, sunglasses, and backpack at home. What correction, if any, should be made to this sentence? A. Remove t
what is 21% of 30.00
Great Britain, France, and the U.S. wanted Germany reunified to (A) show all was forgiven (B) relieve food shortages (C) help stabilize Europe (D) give support