jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the following expressions using the given values for a, b, and c. Show each step! 5.) Evaluate 6+ 3b if b = 7 6.) Evaluate 6a² if a = 4 7.) Evaluate 5(
How does the standard order of accounts in the general ledger and in adjusted trial balances facilitate the preparation of financial statements?
The energy of light with a frequency of 5.67 x 1014 S-1 is?
i need help finding the correct punctuation
Read this excerpt from “What I Hope to Leave Behind.” I feel that if holding a job will make a woman more of a person, so that her charm, her intelligence, and
Really confused about this one anyone mind to help 100 points
_____ is the art and science of trying to get people to do what you want (dok 1, standard standard 2.1.n evaluate internal and external influences that affect f
“How long can we ignore the obesity problem in this country? This problem is like a toothache, we can ignore it, but it is just going to get worse. I know that
simplify (8x^2y^3)/(2x^4y)
What is the slope of the line shown below (3,-2) (2,4)? A. -2 B. -1/2 C. 1/2 D. 2