We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Which central government agency was responsible to provide news on the war?
Rita is making chili.The recipe calls for 2 3/4 cups of tomatoes. How many cups of tomatoes, written as a fraction greater than one,are used in the recipe?
Tennis ball with a diameter of 2.5 inches are sold in cans of three the can is a cylinder what is the volume of the space not occupied by the tennis balls ? Ass
3 angles form a straight line. 1 angle measures 90 degrees another angle measures 26 degrees. what is the measure of the 3rd angle?
The product of x and 2 is less than or equal to 4
Hugo is making blue paint with red paint to creat purple paint. The ratio of blue to red is 3 to 2. How many pints of blue paint will he use to create 40 pints
You buy 24 keyboards for $120 each less 15%. What is your subtotal before taxes? A. $2,448 B. $2,552 C. $2,425 D. $2,880
The ____________________ is the time required for one full wavelength to pass a certain point.
5% of what number is 12
write the 3- digit number That answer the riddle. I have the same ones as Hundreds digit digit. the value of my tens digit is 50. The value of my ones digit is