trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
0.632 in two other forms?
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
What's the algebraic expression of "15 less than a number squared"?
Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
A carton can hold 1000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1 inch. Describe the dimensions of the carton using unit cubes. Can you explain to me how to
give me a sentence that has the words prosper and profit
is -n always sometime or never a positive number ?explain
give me a sentence with the words risk and wages
what is the place underground where plates start to slip called.