victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following interspecies relationships has a negative effect on the abundance of both species? A. Commensalism B. Parasitism C. Predation D. Comp
how is the land bridge related to geography
Original price:____ Discount:5% Sale price:$68.40
What did Theodore Roosevelt often see as his greatest accomplishment as President?
danielle spent $35 on a magazine and some notepads. if the magazine cost $3 and each notepad cost $4 then how many notepads did she buy
Which simple sentence has a compound verb? A. We ate lunch and went to see the new adventure movie. B. Lately, my sister doesn't like popcorn. C. I wa
what does dominance refer to in genetics
The Congress of the United States has been located in all of the following cities, sometime in its history, EXCEPT _____________. a. Boston c. New York b. Phila
30% of a number is 120 what is 75% of the number A:90 B:300 C:27 D:48
what is the constant rate of change of a submarine diving every 300 feet in 2 minutes