alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

One of the hardest things about handling money is balancing short-term needs and wants with long-term needs and wants. How can you save money in an interest-bea
What is the scale factor of this dilation? (Graph uptop) (A.) 2 (B.) 7 (C.) 14 (D.) 1/2
Weighing about a ton on their 14th birthday, the average T-Rex grew 4.6 pounds per day from the age 14 to 18 years! Write a formula for this arithmetic sequence
whats 3/7 5/6 and 4/5 from last to greatest
(MC)Which explains why the Nazis' anti-Semitic propaganda helped contribute to the Nazi campaign against Jewish peoples? A: There was a strong history of anti-S
Why is this relationship shown as a cycle?
I would like to to know if you help me for Essay?
How much is a share in NAMSEK worth as a percentage of a share in ODX grou, inc. In year 4?
Please help! Give explanation
what is the area of a equilateral triangle with the dimensions of 5ft