s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

7e−4=31 solve for e.
increasing your vocabulary mean? A. youll spend less time on revision B. youll write more lively sentences C. youll write longer sentences D. youll be able to s
After air is taken in through the mouth or nose, it travels through the _____. bronchi, trachea, and the lungs pharynx, trachea, and then the lungs diaphragm, a
In the 1600s, Virginia attracted many colonists because of...
Which of the following is the best statement? A. Descriptions can be either objective or subjective, as long as they are detailed. B. Descriptions should be po
how does a author create a adaptation
How can doing something for someone else help to relieve stress? A. It gets your mind off your own troubles. B. It helps you to sleep better. C. It can get you
In which sentence is the word but used as a preposition? A. We would like to visit the Grand Canyon, but our vacation time is up. B. None but the
Why did most Irish Americans favor neutrality?
What is a Real number between the square root of 13 and 14?