mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

A category of literature or art a. Genre b. Lyrics c. Personification d. Summary
una oracion completa con kilo
Simplify the expression (4x - 3)(x + 5).
When exercising, you should A. work through any pain that you experience. B. plan to take in extra protein. C. avoid wasting time with a warm-up. D. plan to tak
Why did Albert Einstein leave Germany? A. because his scientific experiments were continually disproved B. because he was a member of the then out-of-power N
What is 350/100 as a decimal and percent?
when did the holocaust end
An angle with the measure of 185 is called
What percent of 145 is 29
(x - y)^2 + 4z(x - y) +3z^2 (and btw ^2 means squared and this is going for 10 points)