aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

guys help just with part b for number 2!
What part of the immune system is responsible for destroying or neutralizing pathogens.
Which area has warm summers and cold winters? o the caribbean o florida the great lakes the bahamas
Substance x is known to exist at 1 atm in the solid, liquid , or vapor phase, depending on the temperature. additionally, the values of these other properties o
Factor the expressions below using the greatest common factor: a. 4m³ - 32m b. 63x¹2 - 35x6 C. -28v² - 8v - 36
I need the answer ASAP
The endpoints of wx are w (5,-3) and x (-1,-9) what is the length of wx ?
American He's an American who fought in the Italian war.
Francine is studying the karyotype of a human subject in a medical study. she observes that the karyotype shows three copies of chromosome 21. all of the other
» Solve the equation 9(k − 2) = −6. - k = 1