LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

y = x – 6 x = –4 what is the solution to the system of equations? (–8, –4) (–4, –8) (–4, 4) (4, –4
¿Cuántos ojos y dientes tiene un cíclope?
what evidence would be most useful in differentiating between the remains of australopithecus afarensis and homo habilis? a. structure of the pelvis b. position
the axis of symmetry for the graph of the function is f(x) = 1/4x2 bx 10 is x = 6. what is the value of b?
when was the declaration of independence signed?
which might be a subheading under "work experience"? a. volunteer positions b. sports teams c. school awards d. family chores
im confused, my question is how do you work out this question: What do you add to 2 1/7 to make 4?
how did islam influence europe beginning around the 15th century? a. invasions by the islamic ottoman empire destroyed the byzantine empire. b. muslim merchants
what is the best way to get the right amount of vitamins needed from proper growth and development?
theodore roosevelt greatly influenced america's change from isolationism. true or false?