britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Need number 8 please!!
How does wright’s father’s departure affect the family
The common health-associated infection seen in an outpatient setting, called mrsa, is caused by which type of bacteria?.
What change, If any, should be made in the sentence provided? The continuous tapping of the pen on the desk made it hard to concentrate during the test. A. Chan
Consider the equation. Which graph shows a line that is perpendicular to the line defined by the given equation? A. In a linear graph line diagram, A line passe
im always having problems with this i need someone to explain please
A small dairy farm writes a business plan. It includes a graph showing the estimated amount of feed used each day in thousands of pounds, y, compared to the num
Help asap!!! For a brainlest 33+6f<33 Shoe your work and steps
look at the picturethank you ​
In analyzing a persuasive speech, it is helpful to determine the speaker's credentials, the speaker's bias, and A. the speaker's purpose. B. how long the speech