pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

When it comes to handing children with special needs who don't respond to ordinary guidance strategies an early childhood professional may have to do three of t
In seattle's speech, he states, "yonder sky has wept tears of compassion on our fathers for centuries untold".this statement is an example of a. a simile. b.
you realize that your friend is clearly distracted and not paying attention to everything that is happening on the road. describe three steps you can take to ar
Energy _____ as it transfers from one consumer to the next
In which sentence is the underlined phrase an adverb prepositional phrase? The United States launched its Skylab space station in May 1973. Some of the exp
definition of diverse nation
HELP ME SPANISH!! -Use the correct form of tener: 1.Ustedes no __________ hambre. Use the correct form of the verb ser or estar: 2.Yo __________ emocionada Use
What can stimulate cell regulators to increase cell reproduction?
Who is the king hemu?
How similar and/or different were the American Revolution and the French Revolution?