frankidavis421 frankidavis421
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

better value for 15.3 ounce cereal

Respuesta :

tallabtall123
tallabtall123 tallabtall123
  • 02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce

Hope it helps
Answer Link

Otras preguntas

deer : woods : : monkey :
Decrease £120 by 45%
Tickets to a play cost $5 for adults and $2 for children. If 1,750 tickets were sold for a total of $7,100, how many children’s tickets were sold? Can someone e
Solve equation using square root property X2-8X+16=1
Which substance does not obey the Lewis octet rule? (a) N₂ (b) NO (c) CF₄ (d) Ar Can anyone explain this?
Decrease £120 by 45%
The density of ice is 0.92 g/cm3. An ice sculptor orders a one cubic meter block of ice. What is the mass of the block? Hint: 1 m3 = 1,000,000 cm3. Give your an
Who was the first person to walk in the moon
On a desk there are 6 sheets of blue paper, 4 sheets of yellow paper, 5 sheets of green paper, and 2 sheets of pink paper. In how many ways can the paper be sta
7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture.