bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

based on the relative positions of the sun and Earth, explain why Earth has climate zones and seasons.
Is the clause in parentheses an adjective or adverb clause? Edgar Allan Poe was an American author (who wrote Gothic and macabre short stories).
how did geography influence the location of European colonies?
how many feet does 5 yards equal
[tex]log_{8 x^{2} -23x+15}(2x-2) \leq 0[/tex]
If the ordered pair (2,4) is on the graph f(x), find one ordered pair that will be on the following functions: a) f(x)-3 b) f(x-3) c) 2 f(x) d) f(x-
America changes through times of conflict, growth, or peace and cooperation?
Describe a real world situation that can be modeled by the equation y = 1/20x. be sure to describe what each variable represents.
What was the prevailing economic challenge the United States faced at the start of World War II?
Despite growing numbers, minority groups in the US continue to face