kamarififer9 kamarififer9
  • 03-07-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph.

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph class=

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 03-07-2021

Answer:  2.50 dollars

Explanation:

Locate 5 on the x axis, which corresponds to buying 5 kgs of apples.

Draw a vertical line through 5 on the x axis until you reach the blue line. Mark this as point P.

From point P, draw a horizontal line until you reach the y axis. You should arrive at y = 2.5

This tells us that buying x = 5 kgs of apples will cost a total of y = 2.50 dollars.

Ver imagen jimthompson5910
Answer Link

Otras preguntas

What is a "best efforts" issue and why does the "Chinese Wall" exist?
What did the compromise of 1850 allow California to do select the two answers that are correct
Which number best represents the model shown
Stream at 110 bar a specific volume of 0.0196 m3/ kg find the temperature, theenthalpy and the internal energy
suppose a student carrying a flu virus returns to an isolated college campus of 1000 students. It is assumed that the rate at which the virus spreads is proport
2826 to the nearest hundred
Which number best represents the model shown
is apartheid a thing of the past.​
The king said unto the hermit "let me work in your place". Rewrite the following in reported speech
Question • Watch Video Show Examples What is the volume, in cubic in, of a rectangular prism with a height of 8in, a width of 13in, and a length of 18in