youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this please I’ll give you a Brainly list
brainliest for correct answer
This sentence is an oxymoron: That is rightfully wrong. True False
this question is 2x2 get it right if you don't you will lose
How do Zinn's conclusions about the purpose and method of English colonization compare to Schweikart's? Give specific examples of similarities and differences.
n macOS, what launch point provides access to almost all the settings needed to administer a macOS system?
Draw a figure to represent the following information: T is between S and U, ST = 7x, SU = 45, and TU = 5x – 3.
PRE-ASSESSMENT A student is sitting on the side of the highway to the danger zone. They notice a Toyota Prius pass right in front of them and close their eyes i
Please assist me with this
If 7 liters of petrol cost $14.70, calculate the cost of 15 liters of petrol.​