lightskinprettyyboii lightskinprettyyboii
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 07-06-2021

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375

Answer Link

Otras preguntas

What type of inheritance does sickle cell anemia trait exhibit
what's 2+2? wanna talk?​
can I have a five pharagragh essay about animals saving people
40 yards is equal to how many meters? (1 yard ≈ 0.9m)
An air conditioner operates exactly as a refrigerator; it removes heat from a cold place (a bedroom, for example) and conveys it to a warmer place (usually the
Hellppp meeeeeee &:&/&/&///&//& PLEASEEEEE
which of the following factors is a factor of the expression x^2+5x-6 (x-2) (x+6) (x+3) (x+1)
What are the worst fashion trends ?
At your future job, you get an unexpected raise from $50,000 a year to $75,000 a year. With the increased income, you decide to increase your consumption from $
if 10 man can work 6hours.How many more men are needed towork in 4 hours​