rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

question in picture correct answer marked brainliest
Is it permissible to install recessed fixture directly against wood ceiling joists? Explain why or why not.
what is the value of (-5+5i)+ (4-4i)?
find the area of the circle
Answer in the proper number of significant figures 789.5/8.32
HELP PLEASE what is the base of this problem?
Solve for x. Round to the nearest tenth, if necessary. 3.4
Look at the four devices below. flashlight lawn mower solar calculator desk lamp Which device uses light as it's source on energy? ty if youhelp
HELP ME I'LL MARK AS BRAINEST PLZ HELP ME!!! (=0)
Which page number does Gary Soto talk about what he feels towards clothes